Въпреки че е мазна храна, сиренето се препоръчва от учените за удължаване на живота, тъй като предпазва от чернодробни и сърдечно-съдови заболявания. Как се случва?

Защита срещу рак на черния дроб. Умерената консумация на сирене намалява риска от някои опасни заболявания и увеличава продължителността на живота, пише изданието Express, позовавайки се на проучване на учени от Тексаския университет A&M. Експертите установили, че отлежалите сирена - включително чедър, бри и пармезан - предпазват от чернодробни заболявания и могат да помогнат за предотвратяване на органа от рак.

Установено е, че тези три сирена съдържат химикала спермидин, който предотвратява размножаването на увредените чернодробни клетки. Това намалява риска от фиброза на черния дроб - заболяване, при което съединителна тъкан се размножава, допринасяйки за появата на рак, посочва източникът.

Удължаване на живота. Когато се консумира правилно, сиренето предпазва от сърдечни и съдови заболявания. Проучване, включващо 800 жители на Италия, установило, че хората с по-висок хранителен прием на съставката на сиренето спермидин имат по-ниско кръвно налягане. Те се отличават и с по-нисък риск от сърдечна недостатъчност и други сърдечно-съдови нарушения.

Всекидневната порция сирене с размер на кибритена кутийка намалява вероятността от сърдечни заболявания с 14 процента, е заключението на изследователите.

Друго проучване от University College Dublin анализирало ефекта на сиренето върху нивата на холестерола. Авторите на проекта установили, че любителите на сирене нямат повишено ниво на холестерол.

Китайски учени от университета в Суджоу също стигнали до заключението, че съдържащите се в сиренето витамини, минерали и протеини могат да предпазят от сърдечно-съдови заболявания. Те заявяват, че макар да е мазен продукт, високото ниво на калций в него допринася за усвояването на по-малко мазнини от организма.

Изследователите препоръчват да се яде около 40 грама сирене на ден.