Британският национален институт за здравни изследвания (NIHR) публикува доклад, озаглавен „Живот с COVID-19“, който е посветен на феномена, наречен в социалните мрежи „дълъг ковид“. Говорим за продължително, болезнено състояние, което не изчезва с месеци, причинено от коронавирусна инфекция.

Хиляди хора по света се обединяват в групи в социалните мрежи и онлайн форуми, където говорят за това какви симптоми продължава да изпитва, въпреки факта, че са минали много месеци от заразяването с коронавируса. Някои от тези хора споделят, че страдат от седем месеца и повече.

Тъй като това е изцяло нов проблем за специалистите, авторите на доклада за пръв път се опитали да опишат характерните признаци на „дълъг ковид“ въз основа на информацията, предоставена от 14 членове на едноименната общност във Facebook.

Съдейки по свидетелските показания на тези хора, "дългият ковид" може да не се херектеризира само с един синдром, а да включва поне четири различни синдрома, заключават авторите на доклада.

В същото време състоянието на пациентите или се влошава, или се подобрява на вълни - симптомите, възникващи в една област на тялото, се увеличават, след това отшумяват, след което преминават към друга система на тялото, „прехвърляйки се“ от белите дробове към мозъка, сърцето, бъбреците, червата, черния дроб, кожата ...

Хората от всички възрасти и произход не са застраховани срещу „дълъг ковид“. В същото време тези, които са претърпели тежка форма на инфекция и са оцелели по чудо, и тези, чиято болест първоначално е протичала лесно, не са имунизирани срещу продължителния COVID-19, предупреждават авторите на доклада.