Използването на селен за профилактика на рака е много перспективно, според американски учени, които препоръчват да приемате елемента чрез храната.

Редица изследвания вече са потвърдили ефективността на съединеният с този микроелемент в борбата със злокачествените клетки. При въздействието на селен биохимичните маркери на кръвта показвали понижение в активността на аномалните клетки. Селенът въздейства положително и на имунната система, като не позволява по този начин на раковите клетки да се свързват и разпространяват.

Освен броколито и чесъна, има и други храни с високо съдържание на селен. Бразилските орехи например са един от най-добрите източници на този минерал. От гъбите такива качества притежават шийтаки и бял шампиньон. Богати на селен са още бобовите храни, чията, кафявият ориз, слънчогледът, лененото семе и сусамът, както и зелето и спанакът.

Предозировката на селен обаче също е вредна, така че имайте го предвид, предупреждават специалистите. Дневната норма за употреба на селен се измерва в микрограми (мкг), а не в милиграми (мг) и не трябва да превишава 400 мкг при минимум 200 мкг.