От началото на пандемията на коронавирус руските лекари масово декларират психологическо прегаряне в работа и изразяват желание да се откажат, сочи проучване, проведено от екипа на мобилното приложение „Наръчник на лекаря“.

Според проучването почти една трета от лекарите и медицинските сестри, работещи с пациенти с COVID-19, признават, че са близо до вземането на решение да напуснат поради умора, а 37 процента от анкетираните започват да имат здравословни проблеми на фона на емоционално изтощение.

Интервюираните медицински работници твърдят, че обществото е започнало да се отнася по различен начин към заразата и към тях, а изключително тежките условия на труд в червените зони са започнали да се приемат за даденост. Всичко това оказва негативно влияние върху отношението на лекарите към пациентите.

Повече от 68% от лекарите отбелязват, че ръководството на болниите ги насърчава да се откажат, ако не са доволни от нещо. Освен това около 42 процента признават, че началниците им не ги подкрепят нито финансово, нито емоционално.

В проучването са участвали 2822 анкетирани, 90 процента от които са лекари, а 611 души са работили директно в червената зона.

Преди това общопрактикуващият лекар, генерален директор на Центъра за имунокорекция. NS Людмила Лапа заяви, че самолечението за коронавирус е катастрофа. Лекарят обясни, че при всяко лечение има етап „прозорец“ - седмица, когато пациентът се възстановява по-бързо с правилната техника. След това процесът става хроничен, имунитетът отслабва и интоксикацията става по-голяма.

Лекарите поставиха под въпрос и официалните данни за COVID-19.

Според лекарите държавата не полага достатъчно усилия за борба с инфекцията. Руските лекари, много от които имат опит в работата с пациенти със симптоми на COVID-19, не се доверяват на официалната статистика за коронавирус, съобщава www.rbc.ru.

Както следва от проучване сред 502 лекари, проведено от FOM и Левада център, почти 60% от анкетираните се придържат към тази позиция. 49 и 47% от анкетираните смятат, че статистиката съответно за болните и починалите е подценена, а 9 и 11%, напротив, смятат, че официалните данни са надценени.

Само 23% от лекарите вярват в достоверността на информацията за броя на случаите.

Снимка: РИА Новости