Не вярвайте в митове и не се опитвайте на ядете по-малко! Можете да смъкнете килограми просто като промените начина си на хранене, съветва известният английски писател и персонален треньор Ричард Темплър. Той твърди, че може да се избавите от излишното тегло така, че това да ви носи удоволствие, а не неудобства и вечна борба със самия себе си.
Възможно ли е? Та нали отслабването обикновено се асоциира със самоограничение и отказ от всичко вкусно и любимо, и в крайна сметка може да завърши с разочарование?
За да не се случи това, Ричард Темплър съветва да следвате простите и ефективни препоръки в новата му книга „Правила за отслабване: как да смъкваме килограми, без да се чувстваме нещастни.”
Публикуваме откъс от нея.

Правило първо. Не вярвайте на митове и оправдания
Така нареченият „глас на поничкоядците” обича да разпространява митове, които ви заставят да ядете тогава, което това въобще не ви е нужно. Той твърди, че извънредният залък или добавка не влизат в сметката. А вие трябва да схванете, че това са митове – пропаганда, целяща да победи вас и вашата борба с килограмите.
За да разберете за какво говоря, по-надолу привеждам няколко примера за подобни митове.
•    Ако това е вкусно, то е некалорично.
•    Храната, изядена от чинията на другия, не съдържа калории.
•    Когато ядеш от неудобство да откажеш, храната няма да доведе до напълняване.
•    Ако ядеш прав, това не се брои.
•    Ако ядеш нещо заради медицински съображения, като шоколад например, за да не заспиш зад волана, то няма да добави калории.
•    Ако сте успели да устоите пред най-калоричното блюдо в менюто, всичко останало вече няма да помага за добавяне на килограми.
•    Всичко, което ядете, когато сте болен, не влиза в сметката.
•    Ако ядете ходейки, губите килограми.
•    Ако сте избрали по-диетично ядене, отколкото човека, с който се храните заедно, значи във вашето блюдо няма калории.
Знам, че когато всичко това е написано, то звучи абсурдно, както е и в действителност. Но удивителното е колко често позволяваме на тези митове да ни завладеят. Наред с по-правдоподобни, но не по-малко коварни аргументи, като „Само един залък няма да навреди” или „Заслужих си това”.
Правило второ. Пробвайте с частична диета.
Ако трябва да свалите повече от десет килограма, не мисля, че това правило е за вас. Но ако искате да се избавите от един-два, или просто да поддържате фигурата си във форма, но не сте готови към големи усилия, то може да ви помогне. 
Същността е в това, че трябва да спазвате диета само в определени дни. Възможно е да ограничавате себе си или само с един ден в седмицата, или от понеделник до петък, а през уикендите да дадете воля на апетита си. Или пък вкъщи да спазвате диета, а на гости и в ресторанта – не. Това може да напаснете към начина си на живот съобразно килограмите, които искате да свалите. Стремете се към съотношение 80:20 – тоест диетата да е 80%, а  нормалното хранене – 20%.
Подозирам, че се сещате колко лесно е да се откажете. Толкова е съблазнително да си позволите в деня без диета да ядете всичко, което ви се иска. Но ако направите така, уверен съм, няма да мине много време, за да разберете, че то не работи. Защото хората, които поддържат здравословни килограми никога не се тъпчат с понички и чийзбургери. Ще ви се наложи да си изясните какво е „нормално хранене”. Това не значи, че вие никога няма да изядете една поничка в повече (колкото и глупаво да е това), но то безусловно означава здрав смисъл и умереност.
Ако успеете да направите така (не всички смятат, че тези усилия си струват), то ще е прекрасен начин постепенно да смъквате килограми, без да се чувствате нещастни. 
Правило трето. Не яжте по-малко, яжте правилно!
Целта ви не е да смъквате килограми, ядейки по-малко от сега, въпреки че това работи. Само че ще се чувствате нещастни, а точно това искаме да избегнем ние. Всичко, което ви е необходимо, е да се храните различно.
Ако обаче ви предстои да се избавите от по-големи запаси килограми, може да изберете ускорения процес и за известно време да минете на строга диета. Това е ваше право. 
Но може да смъквате килограми, като се храните просто по-различно, а това така или иначе ще ви се наложи, за да поддържате смъкването на килограми до постигане да желаното тегло.
Кое трябва да е различното? Например храната, приготвена на грил, се отличава от пържената. Храна, в която порциите зеленчуци са повече, а обемът на висококалоричните блюда – по-малко, а не обратното. Сосовете с намалено съдържание на мазнини вместо майонеза, пилешкото, вместо пържено месо, плодова салата вместо сладолед. Вие знаете къде се съдържат по-малко калории, или поне знаете как да си го изясните.
Продължавайте да ядете. Но без да се измъчвате с глад, което може да ви доведе до униние и в крайна сметка да се предадете. А това не бива да се случва. Просто избирайте храна, която запълва чинията ви и ви дава възможност да ядете, без да добавяте калории.
Правило четвърто. Не бъркайте „здравословно” с „полезно”.
Това е още една грешка, която аз лично съм правил, но вече се надявам да не се хвана на тази въдица. Аз приравнявах за себе си такива понятия, като „здравословен” и „помагащ за отслабване”. Похапвах орехи и ябълки с парченце сирене например.
А орехите и сиренето далеч не са нискокалорични. Те са полезни и ако ги ядете в умерени количества, няма да попречат на диетата ви. Но аз ги ядях в големи количества, защото не разбирах колко силно могат да повлияят на напълняването. А знаете ли, че в 100 грама орехи се съдържат 700 калории? Аз например не знаех.
Орехите, сиренето, подправките, сосовете, авокадото... са само продукти, които ни се струват полезни. Но освен че са полезни, те са тъпкани с калории! Така че, преди да станете подвластни на диетите, убедете се, че знаете достатъчно за всичко, което се захващате да унищожите на едно хранене.