Рискът от сърдечна недостатъчност при жените е по-висок отколкото при мъжете. Нещо повече, рискът от сърдечно-съдови заболявания се увеличава с наближаването на менопаузата.

Това сочат резултатите от ново проучване по темата и от нов научен доклад на Американската асоциация по сърце (AHA), които са публикувани в списание Circulation.

Изследователи от университета в Алберта в Канада са анализирали данни за над 45 хиляди местни жители, хоспитализирани с първия си инфаркт на миокарда между 2002 и 2016 г. Около 30% от пациентите били жени. Информацията за тези хора се събирала средно за шест години.

Анализът на събраната информация показал, че жените имат с 20% по-висок риск от развитие на сърдечна недостатъчност и смърт в рамките на пет години след първия инфаркт, отколкото мъжете. Вярно е, отбелязват изследователите, че жените за първи път са срещнали инфаркт средно на много по-напреднаа възраст от мъжете (72 години за жените срещу 61 години за мъжете). Освен това към момента на инфаркта жените са имали значително по-сериозни здравословни проблеми от мъжете. Това са рискови фактори за сърдечна недостатъчност като хипертония, диабет, предсърдно мъждене и хронична обструктивна белодробна болест.

Докладът на AHA, базиран на анализ на актуални научни публикации по темата, подчертава, че годините, водещи до менопаузата и самата менопауза са период на особено висок риск от сърдечно-съдови заболявания при жените.

Това се дължи на намаляване и след това на пълно спиране на производството на женския полов хормон естроген от яйчниците, което има защитен ефект върху сърдечно-съдовата система.

В допълнение, физиологичните промени, които се случват по време на този преходен период в тялото, често водят до отлагане на мастна тъкан в областта на талията и около вътрешните органи (коремно и висцерално затлъстяване). Този тип затлъстяване, дори при нормален индекс на телесна маса, увеличава риска от сърдечни заболявания, рак и смърт от тях, се казва в доклада. През този период се увеличава и рискът от развитие на метаболитен синдром (говорим за комбинация от симптоми като коремно затлъстяване, високи нива на триглицериди и ниски нива на „добър“ холестерол в кръвта, високо кръвно налягане и/или нива на кръвната захар). Метаболитният синдром води до развитие не само на диабет тип 2, но и на сърдечно-съдови заболявания.

Честите симптоми на менопаузата, като горещи вълни, нощно изпотяване, депресия и безсъние, също са свързани с висок риск от сърдечни заболявания. Друг рисков фактор за такива заболявания е твърде ранната менопауза. Много фактори влияят върху възрастта в менопаузата, включително продължителността на менструалния цикъл, расата и етническата принадлежност, нивото на физическа активност, диетата и навиците. Например, умерената консумация на алкохол забавя настъпването на менопаузата, докато тютюнопушенето, напротив, я приближава. Средно жените, които пушат, са в менопауза година по-рано от непушачките.