Проблемът с разширените вени съвсем не е от вчера. Той е мъчил още първобитните хора, нищо че те не са ходели на високи токчета, не са стояли прави зад щанда по 8 часа, нито са осъмвали седнали с кръстосани крака пред компютъра. Проблемът тръгнал с постепенното изправяне на пра- пра- родителя ни. Тогава сърцето се издигало все повече и повече, а хидростатичното налягане ставало все по-голямо. И докато анатомията на сърдечно-съдовата система при съвременния човек си останала същата, артериалното налягане в долните крайници в покой стигнало стойности до 85 мм. Така обясняват проблема съдовите хирурзи.
Губейки мускулатурата, човек се подлага на все по-голямо въздействие върху венозната система. Когато работата ни е свързана с обездвижване и трябва по 8-10 часа да стоим с кръстосани крака пред компютъра, налягането в долните крайници се повишава много. Тези, които работят изправени – зад щанда или пред машината, също са предразположени към проблеми с вените.
Цивилизацията ни позволява да се храним много, а да се движим малко. Оттам идва затлъстяването, което също натоварва крайниците. А това води до хронична венозна недостатъчност.
С възрастта настъпват и дегенеративни промени във всички тъкани. Те също са предпоставка за появата на разширени вени.
При жените фактор е и бременността, когато увеличаващата се матка притиска съдовете на долните крайници. Но всичко това отзвучава след първите 6 месеца от раждането.
Фактор за появата на варикозни вени е и фамилната обремененост. Мъжете извършват повече физическа работа, затова при тях процентът на заболеваемост е по-малък.
Хроничната варикозна болест има

седем степени на проявление


В нулевия стадий няма видими промени. Краката се подуват през втората половина на деня, появява се сърбеж, будят ви болезнени нощни крампи. Тези ранни симптоми ги има при повечето от хората и те са сигнали, че в нашия живот нещо не е наред.
Първият стадий вече е сериозен знак за здравен проблем. Тогава се появяват така наречените телеангиектазии и ретикуларни вени, които достигат до 1 мм в диаметър.
Във втория стадий подкожните вени са вече видимо разширени, удължени и усукани, а дебелината им достига до 3 мм в диаметър.
През третия стадий краката отичат първо следобед, а по-късно и сутрин.
Четвъртият стадий причинява кожни промени, свързани с пигментация, подкожната мастна тъкан се разкъсва и склерозира, кожата става ранима. Появяват се екземи, локализирано втвърдяване на кожата, т.н. бяла атрофия, която представлява очертана атрофираща част от кожата.
Петият стадий е характерен с кожни промени при заздравели язви. Това се случва най-често през топлите месеци, когато след обикновено ухапване и дори почесване заздравялата стара рана може да рецидивира.
Шестият стадий вече е белязан с незаздравяващи кожни язви. Ако не се лекуват от специалист (лечението трае до 6 месеца), заболелият се случва да живее с такива язви от 14 и повече години!

Усложненията настъпват,

когато профилактиката и лечението не се направят навреме.
Започва се с пигментации, екземи, непрекъснат сърбеж, които прерастват в липодерматосклероза и в активни язви.
Тромбозите са повърхностни и дълбоки флебити. Повърхностните рядко водят до фатален изход. Те се лекуват стационарно. Тромбофлебитът рядко преминава в дълбоките вени.
Когато тромбозата е дълбока обаче, тромбите лесно могат да се откъснат и кръвта да ги отнесе в белия дроб, където да причинят белодробен инфаркт (белодробна тромбоемболия). Тя е и най-честата причина за смърт след операция.
До варикозни язви се стига, защото се получават промени в стените и във венозните клапи, и кръвта се задвижва не от движението на мускулите, а само при вдишване и издишване. Когато клапите се увредят, кръвта се връща назад, налягането в най-външната част става най-високо, дълбоките вени се разширяват, след тях и повърхностните, а преминаващите оттам левкоцити се разграждат и причиняват появата на язвите.
Съвременното лечение е невъзможно без

съпътстваща профилактика,

която осъзнато трябва да водим.
Водата и движението са условия, без които не можем се предпазим или да преборим заболяването. Пийте поне литър и половина вода и ходете пеша винаги, когато е възможно.
Ако имате условия, плувайте по всяко време или ходете пеша по плитките води във морето. Но в никакъв случай след това не лягайте да се печете на слънце, прегряването е опасно!
Плоските подметки, както и високите токове преуморяват краката и са опасни, жените е препоръчително да носят обувки с токчета от 2 до 4 сантиметра. Ако имате плоскостъпие, трябва да започнете да използвате индивидуални стъпки във възможно най-ранна възраст.
След работа се опитвайте да постоите с вдигнати на масата или на стената крака колкото е възможно по-дълго. Когато спите, качвайте краката си на възглавници така, че да са по-високо от сърцето. Така ще може кръвта да се връща към този орган безпроблемно.

Медикаментозно лечение

се прави с флеботропни лекарства, които разрушават взаимодействието на белтъчните молекули с епителните клетки и забавят промените в съдовата стена.
Антикоагулантите пък лекуват усложненията на дълбоките вени. Най-доброто лекарство за разширени вени – детралексът, вече се продава в аптеките без рецепта.
Локално лечение се провежда с помощта на флаваноиди и хепарини, но има риск от появата на алергии. Тези медикаменти са неприложими при дълбоки вени и не могат да лекуват заболяването. Най-добре облекчават лекарствата, които са на базата на кестени.
Диуретици и антиагреганти в тези случаи не са препоръчителни, защото отокът може да изчезне, но има опасност от поява на тромбофлебит.
Еластокомпресивната терапия се прави с различни стягащи бинтове и чорапи, които подпомагат дейността на мускулната помпа. Те са особено необходими в ранните стадии на заболяването, защото с тях започва лечението. Трябва обаче да се подбират внимателно и с консултация от специалист, защото различните фирми производители имат различна схема за степента на компресия. И да се знае, че еластичната опора не се понася добре от пациенти, прекарали тромбоза.
Склеротерапия се прави, когато варикозата е след втория стадий и не подлежи на лечение. Инжектира се вещество във вената, което предизвиква затваряне и след това се отстранява. Това не е опасно, защото разширените вени са торби с кръв, които препятстват кръвообращението. Когато се елиминират, кръвта преминава от другаде. Венозната система е изключително богата, тя е различна при всеки отделен човек. И когато склерозиралите вени се отстранят, кръвта намира начин да премине от другаде.
Със склеротерапия се премахват обаче само малките вени! Тази операция се прави единствено от съдови хирурзи и задължително под еходоплеров контрол.

Венозна хирургия

При флебоктомия се изваждат само разширените вени, операцията е лека, от еднодневните.
Стрипингът представлява изтръгване на голяма или малка подкожна вена. Защото ако се премахнат само малките, около голямата отново ще се появят други. Прави се, като по вената се вкарва инструмент, който я изтръгва. Пълното възстановяване е до 20 дни.
Венозна аблация се прави чрез радио-фреквенция. При нея във вената се вкарва електрод с генератор за високочестотен ток, който преминава през колагеновите влакна. Прави се при унаследена слабост на съединителните тъкани.
Лазерна терапия преминава при 700 градуса – вената става като връв и след време се разнася. Лазерът също премахва само малките козметични вени.
За операциите няма сезонно изискване, по-удобно е обаче да се правят през по-хладните месеци, тъй като следоперативният период е свързан с носенето на стягащи чорапи. Четири часа след операцията болният става да ходи, което е препоръчително.
Вените нямат влияние върху артериалното кръвно налягане. Но високото кръвно може да попречи при операция на варикозни вени.

Проф. Тодор Захариев, Национален консултант по съдова хирургия:

Всеки трети българин е с варикозни вени.

proff._Zahariev_840237130.jpgВсеки втори инвалид по света е болен от разширени вени. У нас четвърта година изучаваме честотата и формите на това заболяване. Всеки общопрактикуващ лекар трябваше да направи скрининг на първите 50 пациента и да провери дали имат форми на заболяване на вените, след което да го изпрати при специалист, който да постави диагнозата. Резултатите: 576 общопрактикуващи лекари прегледаха 27 570 пациенти и стана ясно, че всеки трети българин страда от разширени вени. Втори стадий на заболяването имат 30% от мъжете и 47% от жените.
Заболяването е сериозно подценявано. Три четвърти от пациентите не са се лекували до момента на откриването му. Но аз смятам, че само 1% от болните са получили някакво лечение. А след 20 години нататък при хората у нас, честотата му се покачва рязко.
Препоръката ми е: след първата поява на отоци, болки в краката или сърбеж задължително да се отиде на преглед при съдов хирург!
Основната ни цел е да задържим заболяването до третия стадий, защото след това то не може да се лекува. Човек трябва и сам да си помогне, като промени начина си на живот. Не бива да забравяме, че сърцето изпраща кръвта към крайниците, но само движението може да я върне обратно! Това включва много ходене пеша, по възможност плуване, както и специални гимнастически упражнение. Включва още редукция на телесното тегло. И преодоляване негативите от застоялия начин на работа чрез правилно спане и отмора.
Защото дори и когато се премине към лекарства, те действат по-добре, ако спазвате този начин на живот. Който трябва да продължи и след като се излекува варикозна язва.
Запомнете, че при хора с отоци движението не е достатъчно, задължително е да носят и ластични чорапи.