Работохоликът не познава златната среда, твърдят психолозите. Той има малко приятели, грижи се единствено за себе си. Хобито за него е празно губене на време. А за ските или плуването може само да си мисли, докато похапва на бюрото. Защото дори и да отиде да поспортува, умът му пак ще е в работата.
Погледнато иначе – работохолизмът си има и добри страни. Наградата за изтощителната работа са добрата заплата и бонусите към нея, както и задоволяването на личните амбиции. Само че когато монотонното изтощително всекидневие измести всичко останало в живота ви, трябва да осъзнаете, че е време да спрете с рутината и да организирате работния си график наново.
За да разберете в кой стадий на работохолизма сте, ще ви помогне простичък тест. Дайте оценки на живота си по петобалната система в следните области: семейство, личен живот, здраве, приятели, хоби.
Ако накрая общата сума е по-малка от десет точки, значи е време да съкратите работния си ден!

Какво ни превръща в работохолици?

Хората често тръгват по пътя на работохолизма, за да избягат от отговорност за грижите по семейството или за болните близки. Затъвайки в работа, ти лесно забравяш останалите тревоги. И така просто си спестяваш негативните емоции, загърбвайки неприятностите си с работа. Лека полека обаче този начин на живот се превръща в навик и когато се усетиш, вече е трудно да го промениш. Пък и нямаш никакво желание.
Както сочат изследванията, работохолизмът е близък до неспособността да се сближаваш с хората – много тръгват в кариерата заради това, че личният им живот е неуспешен или просто нямат такъв.
Независимо от това в какво семейство е израсъл „неуморникът”, ако е перфекционист и е свикнал да печели успехи в живота, рано или късно ще се превърне в работохолик.
Работата обаче не може да превърне лентяя в работохолик, убедени са психолозите. Нищо, че дадени професии възнаграждават много добре труда на хората.


Типове работохолици

Безкомпромисен. Той изпълнява отлично работата си или въобще не я изпълнява. Отдава всичките си сили на някакво дело, стремейки се да оправдае собствените си очаквания. Той работи до пълно изтощение. Такива хора са с ниска самооценка, те работят на максимум, отчасти за да няма право никой да ги упрекне, че са лентяи.

Неуморен. При този тип хора проблем със захващането за работа няма, при тях трудностите са в това, че после не могат да спрат. Те не могат да казват „не”, да степенуват приоритетите и да делегират задължения. Неумарните работохолици работят бързо и допускат грешки от небрежност.

Удовлетворен. Той е зациклен болезнено в детайлите. И не дава възможност определена задача да се доведе до край, тъй като всеки път се опитва и да я оправи и подобри. Той говори за себе си като за незаменим за определената работа – никой не е в състояние да се справи по-добре от него!

Работохоликът подлата екипа си на риск

Всеки работохолик е лош управляващ играч. Опитвайки се да ръководи останалите, той контролира информацията. Работохоликът дава възможност да се развиват кризисни ситуации, а след това се хвърля сам да гаси огъня. Това го прави герой, от което упойва собственото си его.
Работохолиците рядко достигат върха на кариерата. Затова специалистите съветват да работодателите възнаграждават тези, които си тръгват от работа навреме, а не другите, които се „забравят в нея”.
Защото ако работникът се заседява до късно, значи той не е в състояние да изпълнява задълженията си в срок. Служителят, който бърза да се прибере, е максимално ефективен, защото цени свободното си време.

Обуздайте работохолизма

Съкратете деловите общувания. По време на обяда не отговаряйте на мобилния. Никакви ноутбуци в леглото или на масата! Никакви служебни имейли през почивните дни!

Преразгледайте приоритетите си. Научете се да отделяте първостепенните задачи от рутинните задължения. Правете първо това, което е важно и спешно, а след това важното, което не е спешно.

Захванете се с тайм-менижмънт. Както при всеки работохолик, така и вие вероятно имате куп неотложни задачи. Не се захващайте за всички в един ден, а си определете за всяка от тях краен срок. Ако се появи нова задача, добавете в графика си още време.


Принудителна оставка?

Възможна ли е тя въобще? Психолозите твърдят, че има само два начина да изплашите сериозно самозабравилия се работохолик. Първият е, като му дадете да разбере, че бавно, но сигурно се самоубива. Защото безкрайната работа води до много здравословни проблеми. Интензивното натоварване неминуемо е свързано със стреса, който може много бързо да премине в невроза и да ви докара сърдечни заболявания.
И вторият начин е да му покажете колко чужд и ненужен е станал за близките си. Защото няма нищо по-стресиращо от това детето ти да си дойде от училище или от градината с рисунка на своето семейство, на която бащата отсъства!