Противоинфарктни макарони изобретиха италиански учени от Центъра за научни изследвания „Света Ана“ в Пиза, съобщава електронното издание Scientific Reports.

Тайната на лечебното въздействие на новия вид паста е в състава на брашното, от което се прави. Към обикновеното макаронно брашно от твърди сортове пшеница учените добавили подобаващо количество пълнозърнесто брашно от ечемик. Така брашното се насища с много бета-глюкани – особени полизахариди, разновидност на фибрите.

Известно е, че бета-глюканите са способни значително да повишават имунната защита на организма. А съвсем наскоро учените открили още едно полезно свойство на тези съединения – те могат значително да намалят увредените тъкани, предизвикани от исхемията – т.е. от кислородния глад. Исхемията на сърдечния мускул се развива при инфаркт на миокарда, а при исхемичен инсулт от недостиг на кислород страдат тъканите на главния мозък.

Освен това бета-глюканите стимурилат интензивно процесите на регенерация на увредените тъкани, както и подобряват процеса на ангиогенеза – образуването на нови кръвоносни съдове, което е особено важно при регенерация на миокарда, увреден от инфаркта.

Високата ефективност на новата паста за възстановяване на сърдечните функции след инфаркт била доказана в хода на експерименти с мишки. Учените твърдят, че ефектът от прилагането на „диетичния“ метод за формиране на нови коронарни артерии е съпоставим с този на стволовите клетки.