Операция за поставяне на порт катетър на осеммесечно момиченце с невробластом бе извършена днес в Интегралния център на УМБАЛ „Свети Георги“ – Пловдив. През имплантираният порт ще се извършва химиотерапия.

По света този вид операции са рутинни. В България при деца интервенцията е изключително рядка. В случая обаче тя е била жизненоважна, за да започне курсът на химиотерапия на детето. Първоначално момиченцето, чието семейство е от Област Пазарджик, е прието в Отделението по онкохематология на Клиниката по педиатрия и генетични заболявания на УМБАЛ „Свети Георги“.

След като е установено наличието на невробластом, е насрочена операция, която днес бе извършена от екип в състав: д-р Данаил Митковски от Клиниката по детска хирургия, анестезиолога д-р Васил Шишманов от Клиниката по анестезиология и интензивно лечение и анестезиолога д-р Димитър чаталбашев от Клиниката по педиатрия и генетични заболявания. И трите клинични звена са част от структурата на УМБАЛ „Свети Георги“.

Невробластомът е най-честият солиден тумор в детска възраст. При осеммесечното момиченце този тумор се намира в медиастинума – пространство в гръдния кош, намиращо се между двата бели дроба и ограничено отпред от гръдната кост, отзад от гръбначния стълб и отдолу от диафрагмата. В медиастинума са разположени сърцето и неговите главни кръвоносни съдове, хранопроводът, тимусът, трахеята, лимфни съдове и нерви.

Солидните тумори не са често срещани в детска възраст, но според световната статистика за детската смъртност заемат второ място след злополуките. Наред с бързия растеж, сред особеностите им са и по-особената локализация в тялото и чувствителността на повечето от тях към лъчелечение и химиотерапия. Това е и причината в настоящия медицински случай да се предприемат мерки за започване на химиотерапия.

Имплантиращият се порт катетър е устройство, което се въвежда под кожата в тялото, обичайната му позиция е на гърдите. Благодарение на това устройство по максимално щадящ начин ще се извършват химиотерапевтичните процедури. Гарантират се минимална токсичност и по-малко странични реакции на организма при провеждане на химиотерапията. самото устройство – порт катетър, е дарено на Отделението по онкохематология специално за 8-месечното момиченце.

Интегралният център на УМБАЛ „Свети Георги“ е част от Високотехнологичния център за трансфер на знания и здравни технологии на лечебното заведение и е оборудван с О-рамо, навигационна система и модерна ендоскопска апаратура. Създаването на центъра е съвместен проект на УМБАЛ „Свети Георги“ (94%) и Медицински университет – Пловдив (6%) по Оперативна програма „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика“. Общата му стойност е 3 329 680,85 лева, като половината от средствата са осигурена от собствени приходи на лечебното заведение.