Формата и цветът на някои храни подсказват ефекта им върху вътрешните органи, твърдят диетолози. Например напречен разрез един домат от сорта „биволско“ сърце изобразява вътрешната структура на сърцето, а се оказва, че в същото време зеленчукът е изключително полезен за поддържане здравето на сърдечно-съдовата система.

Домат и сърце. Сърцевидният домат съдържа антиоксиданта ликопен, който има способността да инхибира отлагането на вредни вещества в артериите, като по този начин намалява риска от сърдечни заболявания.

Гъба и ухо. В напречния си разрез гъбата отразява вътрешното ухо и като продукт е много полезна за органите на слуха. Гъбите са с високо съдържание на витамин D, който е от съществено значение за костите, включително деликатните костни структури в ухото, които участват в предаването на звуци към мозъка.

Орех и мозък. Подобно на мозъка, орехът е разделен на две полукълба, а съществуващите „бръчки“ и вдлъбнатини само засилват приликата. Орехите имат особено високо съдържание на омега-3 мастни киселини, които са необходими за интензивната мозъчна дейност и предотвратяването на умствения упадък, свързан с възрастта.

Целина и кости. Част от молекулярната структура на костната тъкан е изградена от силиций. В целината също има много от този микроелемент, който дава здравина на костите.

Грозде и бели дробове. Всеки бял дроб се състои от много разклонения, които завършват с алвеоли, отговорни за газообмена - тази структура силно наподобява чепка грозде. Предполага се, че благодарение на своите хранителни вещества, особено ресвератрол, гроздето противодейства на появата на емфизем (повишено образуване на въздух и газове в тъканите), а гроздовите семки помагат за намаляване на риска от рак на белите дробове.

Джинджифил и стомах. Със своята структура джинджифилът наподобява структурата на храносмилателния тракт, а специалистите познават положителния му ефект върху стомаха, способността да облекчава гаденето и да подобрява усвояването на храната.

Авокадо и матка. Плодовете на авокадото имат форма на женска матка. Характерното е, че съдържащата се в тях фолиева киселина осигурява доброто здраве на репродуктивния орган и неговата работоспособност. Диета, богата на фолиева киселина, намалява риска от рак на шийката на матката.

Грейпфрут и женска гърда. Така наречените лимоноиди, съдържащи се в цитрусовите плодове, помагат за предотвратяване на рак на гърдата.