Много пълни хора си мислят, че щом в рода им има дебеланковци, невъзможно е самите те да отслабнат, каквито и усилия да полагат за това. Генетиците обаче не мислят точно така. Наследствената предразположеност към пълнеенето съществува, но диетата може да помогне успешно на всеки застрашен, стига само да бъде подбрана правилно! 
Изследване, проведено в университета Навара, Испания под ръководството на Естибалис Гойенехеа Сото от фармацевтичното училище също потвърдило, че ръстът ни зависи от генетични фактори.
В изследването участвали 180 души със затлъстяване или с наднормено тегло, които били на нискокалорийна диета в продължение на осем седмици. Целта на изследването била да установи какви генетични особености на пациентите помагат или пречат да подържат нормално тегло. 
Оказало се, че някои хора, страдащи от затлъстяване или от наднормено тегло, имат генетични мутации, които забавят отслабването и способстват при натрупването на килограми в следващите от половин до една година след отслабването. В кръвта на такива хора често се среща повишено ниво на вещества, способстващи пълнеенето. Това значи, че генетическата предразположеност способства за затлъстяването също, както и нерационалното хранене, и обездвижването. При такива генетични признаци расте вероятността от диабет, повишено ниво на холестерол и развитие на хипертония, които водят до сърдечно-съдови заболявания. 
Не трябва обаче да бързате с извода, че носителите на “гена на зотлъстяването” са обречени да останат дебели и да страдат от болести. Учените очакват получените резултати да им помогнат да подберат индивидуални диети, подходящи за генетичните характеристики на отделните болни. А широкият набор от биомаркери ще позволи на диетолозите с помощта на кръвен анализ да подберат за тях най-добрата диета, смятат учените.