Антон Величков, генерален директор на Националната служба за растителна защита пред Мария Петрова, в. Марица
- Г-н Величков, как се открива лаборатория в условията на криза?
- Съумяхме чрез големи борби, в условията на тежка финансова криза да направим една модерна и нова лаборатория за карантина на растенията, която да може в бъдеще да се превърне в център за Южна България. Това е идеята - тя да бъде много по-голяма, по-модерна, много по-добре оборудвана спрямо другите към Националната служба по растителна защита и да поеме работата на част от централната лаборатория в София. Добре знаете, че сега европейският пазар е общ, има свободно движение на стоки. Нашата роля е да вземаме проби и да ги изследваме в лаборатории като тази и да можем да кажем дали растителната продукция е чиста от карантинни вредители.
- Имало ли е нашествие от такива вредители по растителната продукция през годините?
- С гордост мога да кажа, че Националната служба си свърши много добре своята работа, тъй като тя не допусна на територията на Европейския съюз, откъм външните граници, имам предвид Турция, Сърбия и Македония, да навлязат такива вредители. Т. е., ние успяхме да опазим територията на ЕС от такива вредители.
- НСРЗ има ли ангажимент към генномодифицираните култури, респ. храни?
- Националната служба за растителна защита има ангажимент към промените в Закона за ГМО по отношение на продукти за растителна защита, произведени от генномодифицирани организми и няма нищо общо като ангажимент към храните и производството на такъв род храни. Нашият ангажимент е единствено ако някоя фирма желае да предлага такива продукти за растителна защита, произведени от генномодифицирани организми, ние да ги регистрираме и пуснем на пазара. Все още обаче у нас не се е появила такива фирма и в момента нямаме такива продукти.
- Какво наследство получихте в професионален план от старото ръководство на НСРЗ?
- Националната служба за растителна защита е добре изградена структура, бих казал добре смазана машина. В наследство не мисля, че съм получил много лоши неща, напротив, има и добри, включително и тази лаборатория, която е започната от предишното ръководство и е завършена от сегашното.
- Предвижда ли се по-засилен контрол по пазарите относно съдържанието на пестициди в пресните плодове и зеленчуци?
- Ние проверяваме земеделската продукция основно по време на нейното производство на полето. Що се отнася до пазарите, това е ангажимент единствено на РИОКОЗ.
- Земеделските производители спазват ли списъка, по който поетапно се забраняват за употреба препарати за растителна защита?
- В общи линии да, има нарушители, но те не са масова практика. Вече сме писали актове след констатирани нарушения, така че всеки земеделски производител, който си позволява да използва забранени продукти, ще си носи последствията. Този контрол започнахме да осъществяваме от началото на членството ни в ЕС. Преди това той не е упражняван. Така че има още на какво да се научим.
- Има ли препарати ментета?
- Има такива продукти, но ние не сме компетентният орган, който може да ги докаже. Затова започнахме кампания съвместно с полицията, прокуратурата и други проверяващи органи, за да разберем например има ли фалшиви етикети.
- А що се касае до съдържанието?
- Досега, където сме установили, те не са точно ментета, защото са били с изтекъл срок на годност и не отговарят на изискванията им при пускането на пазара. Ние гледаме за съдържанието на опаковката. Разбира се, има такива продукти, но те са спрени от производство и са иззети от пазара.