С комбинация от две относително евтини технологии, опиращи се на звукови и светлинни вълни, учените смятат да заменят недотам приятната биопсия на млечната жлеза. Това са т.н. ултразвукова и оптическа томография.
Целта на изследването е да проучам възможностите за прилагане на дифузната оптическа томография, в която инфрачервеният спектър в комбинация с ултразвук могат да се използват като средство за диференциация на ранни ракови образувания в меките тъкани на гърдата, обяснява авторът на изследването професорът биоинженер Куинг Зу от университета в Кънектикът.
Когато мамографията и ултразвукът не са в състояние да определят произхода на гръдното образувание, лекарите назначават биопсия, която в 70-80% се оказва напразна, припомнят учените.
Дифузната оптична томография измерва поглъщането на светлината от тъканите, определяйки нивото на хемоглобина и кислорода. Злокачествените образувания имат множество кръвоносни съдове, затова са лесно разпознаваеми по тези показатели, поясняват изследователите.
Те изпитали новата методика върху 178 жени, на които вече била правена биопсия.
Учените лесно определили нивото на хемоглобина и съпоставили резултатите с данните от биопсията. Оказало се, че чувствителността към методиката при образувания по-малки от 2 см в диаметър е 92%!