Защото първо – ваксините срещу бяс не са пълноценни на 100%. И второ – от неизвестно заболяване на своя питомец може да си докарате пародонтит, както и възпалителни заболявания на тъканите в устната кухина.

Какво е необходимо за сигурността на ваксината срещу бяс? В момента на поставянето й кучето ви трябва да е напълно здраво. Трябва също да спазвате строги правила при съхранение на ваксината. А всичко това, за съжаление, не е толкова просто да се контролира, обяснява д-р Рафи Дирей.

Той цитира случаи, когато ваксинирани кучета се разболявали от бяс. Освен проблемите със съхраняването на ваксината, е възможна и друга ситуация – когато кучето е ваксинирано по време на заболяване и имунната му система е отслабнала, заради което тя не е успяла да достигне защитния ефект.

Бясът е вирусно заболяване на централната нервна система, което се предава чрез ухапване, но заразата може да стане и по не толкова травматичен път. Човек може да хване опасния вирус чрез слюнката на заразеното животно, чрез увредената преди това кожа или чрез лигавицата. Устните и устната кухина са покрити с лигавица, така че вирусът може да попадне в организма просто, когато животното близне собственика си по устата. Дори ако устните ви не са напукани, заразената слюнка при такъв контакт може да ви предаде вируса, предупреждава Рафи Дирей.