Нестареещи мозъци при коренното население Цимане, живеещо в амазонската джунгла в Северна Боливия, откриха американски учени. Представители на това изолирано племе, живеещо по бреговете на Амазонка, наброяващо около 16 хиляди души, все още, както и техните предци, оцеляват благодарение на лов, събиране, риболов и отглеждане на ядливи растения.

Учените са изследвали здравословното състояние на цимане от дълго време и са направили много неочаквани открития в това отношение. И така, през 2017 г., благодарение на публикация в The Lancet, цимане стават известни по целия свят като хората с най-здравата сърдечно-съдова система на планетата, която на практика не старее с възрастта.

Оказало се, че същото важи и за мозъка на Цимане. Според новото проучване, публикувано в Journal of Gerontology, Series A: Biological Sciences and Medical Sciences, свързаното с възрастта свиване на мозъка на племето (атрофия), един от ключовите признаци за развитие на сенилна деменция, се случва със 70% по-бавно от жителите на останалите страни по света.

Изследователи от Университета на Южна Калифорния направили това откритие, като анализирали резултатите от компютърната томография на 746 племенни представители на възраст от 40 до 94 години. Отнело им два дни, за да закарат хората от отдалечения район, където живеят, до най-близкия град, който разполага с медицински център, оборудван с компютърна томография (Тринидад, Боливия).

Въпреки че мозъчният обем на Цимане оставал практически непроменен със стареенето, те имали високо ниво на системно възпаление в тялото. Общоприето е, че хроничното възпаление е в основата на свързаната с възрастта мозъчна атрофия, но това не е така в случая на Цимане, който може да обърне идеите за причините за деменция, коментират учените.

Ако при жителите на развитите страни причината за възпалението е затлъстяването и други метаболитни нарушения, то при Цимане, които живеят без достъп до медицинска помощ, възпалението се подхранва от различни инфекциозни заболявания, отбелязват изследователите. Именно инфекциите са основната причина за смърт сред членовете на племето. Очевидно мозъкът в Цимане не старее именно поради здравото сърце и кръвоносни съдове. И щетите от инфекция, а не от глобални смущения и възпалението не могат да надхвърлят ползите от добре функциониращата сърдечно-съдова система, предполагат учените.

Използвайки примера с Цимане, които са много физически активни и ядат зеленчуци, риба и постно месо, природата демонстрира опустошителните последици за здравето на съвременния западен начин на живот, подчертават авторите на изследването.

Резултатите от проучването показват още, че процесът на свързаната с възрастта атрофия на мозъка може значително да се забави, ако следвате същия начин на живот, който се препоръчва за намаляване на риска от сърдечно-съдови заболявания, категорични са изследователите.