Диабет тип 2 може да причини симптоми като често уриниране, повишен глад, бавно зарастващи рани и умора. Ако болестта не се лекува правилно, това може да има сериозни последици. За щастие, спазването на вкусна и питателна диета може да понижи кръвната ви захар и дори да доведе до ремисия на вашия диабет.

Британските изследователите тествали дали този начин на живот е полезен за хора, които вече са имали диабет, но все още не се нуждаят от антихипогликемични лекарства. Общо 215 души с наднормено тегло с новодиагностициран диабет тип 2 бяха поставени или на диета с ниско съдържание на мазнини, с ограничено съдържание на калории, или на сравнително нисковъглехидратна средиземноморска диета (по-малко от 50% от калориите от въглехидрати), обяснява д-р Сара Брюър пред медиите. След четири години 70% от хората в групата с ниско съдържание на мазнини трябваше да започнат да приемат лекарства за понижаване на кръвната захар, в сравнение с 44% от тези на средиземноморската диета.

Средиземноморската диета обикновено се състои от мазни риби, птици, пресни плодове и зеленчуци, бобови растения, пресен хляб, тестени изделия и зехтин.

Повечето хора трябва да могат да добавят умерени количества плодове към диетата си. Плодовете с ниско съдържание на въглехидрати, включително горските плодове, са най-подходящи за пациенти, склонни към скокове в кръвната захар. Комбинирането на средиземноморска диета с редовни физически упражнения намалява риска от диабет тип 2.

Здравословни въглехидрати включват

Плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни, бобови растения, нискомаслени млечни продукти като мляко и сирене.

Избягвайте по-малко здравословни въглехидрати, като храни и напитки с добавени мазнини, захар и натрий.

Храните, богати на фибри включват

Зеленчуци, плодове, ядки, бобови растения като боб и грах, пълнозърнести храни, здравословни за сърцето риби.

Яжте здравословна за сърцето риба поне два пъти седмично. Рибите като сьомга, скумрия, риба тон и сардини са богати на омега-3 мастни киселини, които могат да предотвратят сърдечни заболявания.

„Добри“ мазнини са

Авокадото, ядките, маслото от рапица, маслини и фъстъци.