Преливането на кръв от млад здрав донор може да стопира развитието на смъртносни заболявания при възрастните хора, но не и да спре стареенето, установили учени от Лондонския университетски колеж, според които преливането работи срещу рак, слабоумие или сърдечни заболявания.

Засега учените не могат с точност да кажат благодарение на кои молекулярни процеси се случва блокирането на заболяванията. Няма и данни за развитието на странични ефекти и за продължителността на последствията от кръвопреливането.

Неотдавнашно изследване доказа високия риск от странични реакции при кръвопреливане. Известен е случаят с развитие на най-тежката форма на алергия към риба и фъстъци при осемгодишно момче след кръвопреливане. До момента на кръвопреливането момчето не е имало алергии, кръвопреливането се наложило заради лечение на рак на мозъка.

Явно алергията е резултат от попадането на антитела към алергените в тялото на детето. Затова то развило алергия към продукти, които дотогава е яло съвсем нормално, коментират лекарите.