Ензимът, отговорен за най-острата нотка на миризма на човешкото тяло, се произвежда от бактерии, обитаващи подмишниците много преди Homo sapiens. Това се казва в статия на група британски биолози и химици от Йоркския университет, публикувана в Scientific Reports.

По-рано същата група учени установили, че бактериите от рода Staphylococcus, живеещи под мишниците и най-вече бактерията Staphylococcus hominis, са „виновни" за миризмата на човешката пот.

Този път изследователите отишли крачка напред и открили причината за острата миризма - ензим, произведен изключително от Staphylococcus hominis, който разгражда молекулите на органичните вещества, секретирани от бактериите.

В същото време учените открили, че Staphylococcus hominis „се е научил“ да произвежда ензим, наречен С-Т лиаза преди около 60 милиона години, тоест много преди появата на вида Homo sapiens. Това предполага, че острата миризма на пот играе важна роля в социалната комуникация на древните примати - далечните предци на съвременните хора, пишат изследователите.