В много страни по света хората започнаха старателно да измиват пакетираната храна, която носят от магазина. Това генерира много приходи за производителите на антисептици, но доколко ефективна е тази практика? Отговорът няма да зарадва твърде много любителите на чистотата - практически е неефективен. Все повече научни доказателства предполагат, че вирусът не се предава чрез тоалетни седалки, вилици или дръжки на вратите. И цялата тази повишена хигиена най-вероятно е загуба на време.

В най-лошия случай това позволява само на човек да развие фалшиво чувство за сигурност и да отвлече вниманието от онези фактори, които наистина крият риск от инфекция. Преди около година, с настъпването на пандемията, се появи идеята, че вирусът се предава чрез контакт през някои повърхности. Но учените не са съгласни, че такъв риск наистина съществува, пише The Daily Mail.

Разбира се, изключително важно е постоянно да си миете ръцете, но по-задълбоченото разбиране на коронавируса ни е доближило до осъзнаването, че 99% от него се разпространяват с въздушни капчици. В затворени пространства вирусните частици могат да се утаят на някои повърхности. Теоретично е възможно да поемете тези частици чрез докосване, но това не се случва. И стотици експерименти са доказателство за това. Вирусът не оцелява на тези повърхности или остава такова количество, което не е в състояние да причини симптоми при хората.

Всичко това беше подробно обяснено още през миналата година в авторитетното научно списание The Lancet.

Експертът от портала Mail On Sunday Барни Калман също е уверен, че COVID-19 не може да бъде „поет“ чрез дръжки на врати, вилици или тоалетни седалки.

Целият „хигиенен театър“ вероятно е загуба на време. В най-лошия случай това ще създаде фалшиво чувство за сигурност и ще отвлече вниманието на хората от реални рискове. Преди година, когато COVID-19 удари, се появи идеята, че вирусът се вдига от повърхността. Заразеният човек може да кашля или киха, да пръска капчици, носещи вируса, върху повърхности или ръце и да докосва предмети, казва Калман.

Порталът припомня необходимостта от проветряване на помещенията. Веднъж попаднал във въздуха, вирусът остава в неизвестност и буквално плава като дим. На улицата той бързо ще изчезне. Но в офиса например, частиците COVID-19 се натрупват, запълвайки пространството. Някои научни трудове показват, че тези „заразни облаци“ се придвижват на повече от 6 метра. Ако там има други хора, те вдишват вируса и се заразяват.