Зениците ни се разширяват, когато слушаме музика, предизвикваща силни емоции. Измервайки ширината на зеницата, можем да разберем как човек се отнася към една или друга композиция. Освен това музиката, която човек харесва, му помага да запомни повече информация, съобщава The Daily Mail.

В изследването на учени от Виенския университет и техни колеги от университета в Инсбрук участвали 60 души. 30 от участниците в първия експеримент трябвало да оценяват 80 музикални откъса, изпълнени от трио пианисти. Участниците споделяли доколко силни са емоциите, които изпитвали, слушайки откъсите. Във втория експеримент други 30 души, които не знаели за целта на изследването, също слушали откъси, а специалистите следили за движенията на очите им. След експеримента участниците отговаряли на анкета за отношението им към музиката.

Оказало се, че и емоционалното съдържание на произведението, и отношението на участниците към музиката, влияели на ширината на зениците им. Най-силно при първия експеримент се разширявали зениците на участниците, когато слушали музика, която харесват. А във втория експеримент  - при тези, в живота на които музиката е играла голяма роля.

Музиката влияе на обучителния процес, твърдят учените. Много студенти споделят, че музиката им помага да запомнят информацията. Слушането на музика по време на учене или когато се изпълняват задачи, подобрявало вниманието, паметта и способността на студентите да смятат на ум. Освен това то понижавало нивото на тревожност и депресия.