Много пациенти с диабет получават две лекарства, за които е научно доказано, че понижават нивата на кръвната захар. Това са сулфонилурейни продукти и инсулин. Доказано е, че и двете лекарства увреждат сърцето до степен, че могат да причинят внезапна остра сърдечна недостатъчност и инфаркт. Изследователите смятат, че сулфонилурейната киселина помага на организма да произвежда повече инсулин. Това са лекарствата от втора линия след метформин, който е най-често използваният диабет тип 2 в света.

Това изследване е публикувано в списанието JAMA Network Open. Установено е, че всички пациенти с диагноза диабет тип 2, които са приемали едно от двете лекарства, са много по-склонни да имат сърдечно-съдови заболявания, отколкото диабетиците, които не са приемали тези лекарства. Възрастта на участниците в проучването варира от 45 до 64 години, те са проследени малко повече от година. Установено е, че сулфонилурейният препарат увеличава риска от сърдечно-съдови усложнения с 36%, а инсулинът е свързан с двукратно увеличаване на риска от сърдечни заболявания и инсулт.

Науката обаче отдавна знае, че диабетиците имат повишен риск от сърдечно-съдови заболявания. Те са предразположени към това състояние, тъй като диабетът причинява твърде много приток на кръв към артериите. Този приток, в резултат на продължително действие, уврежда стените на артериите. В допълнение, високото кръвно налягане в комбинация с диабет също се счита за утежняващ фактор при сърдечни и съдови заболявания.