Потенциален невротоксин – метилживак, откриха в Антарктида австралийски учени от университета в Мелбърн. Заедно с живачното съединение били открити и бактерии. Твърде възможно е тези два факта да са свързани, съобщава  ABC News. Живакът е един от основните замърсители, който може да се превръща в опасен невротоксин. Той е способен да се натрупва в рибата, а оттам да попада и в човешката хранителна верига, предупреждават учените.

Известно е, че към природните източници на живак спадат вулканичните изригвания, горските пожари, промишлените емисии. В атмосферата живакът може да се разпространява на големи разстояния и да остане там в продължение на година. Затова и на теория живакът от северното полукълбо може да се премести в южното, заселвайки се там.

Днес специалистите свързват формирането на метилживака с активността на морските бактерии от типа Nitrospina. Новооткритото в Антарктида живачно съединение прониква в мастните киселини и в липидите – това е бърз начин да проникне и в нервната тъкан и на рибите, и на птиците, и на човека. Съединението е особено опасно за плода на бременните и за малките деца, тъй като е способно да ограничава развитието на мозъка, поясняват австралийските учени.