На специално обучените кучета са необходими само 10 минути, за да намалят болката след контакт с тях на хоспитализирани пациенти. Това са резултатите от изследване на учени от Кралската университетска болница в Канада.

Всички сме наясно с положителното въздействие, което кучетата оказват върху стопаните си. Разбира се, ако тези хора обичат домашни любимци и се отнасят към тях като към членове на семейството.

Новото проучване на канадски учени показа обаче, че кучетата имат и изненадващо мощен психотерапевтичен ефект върху пациенти в интензивно лечение, които изпитват силна болка. Говорим за специално обучени животни, които знаят как да се държат с пациентите. Такива кучета се приближават до леглото, слагат глава върху него, позволяват се да ги галят, гледат в очите и извършват други действия, които имат успокояващ ефект.

Хоспитализираните пациенти по време на експериментите съобщавали, че поради контакт с такива терапевтични кучета нивото на болката им намалява с 43% само след 10 минути, а показателите за стрес и тревожност намаляват с 48% за същия период. В зависимост от мобилността и здравословното си състояние, пациентите могат да галят кучетата или просто да ги гледат как са близо до леглото си. Дори това гледане вече имало успокояващ и успокояващ ефект. Канадски изследователи отбелязват, че същият ефект не е наблюдаван в контролната група пациенти.

Предишни наблюдения показват, че дори кратък контакт с кучета може да доведе до повишено производство на хормона окситоцин в мозъка, понякога наричан „хормон на гушкането“. Терапевтичният ефект на специално обучени животни в лечебни заведения е отбелязван от науката и преди. Но предишните експерименти не успели ефективно да контролират този ефект.