Британският терапевт  Маргарет Маккартни нарече „безсмислена” известната препоръка да пием по 8 чаши вода дневно. Тя смята, че зад това стоят крупните производители на бутилирана вода, чиято цел е да карат потребителите да купуват повече бутилирана вода. Маккартни обвини директно организацията „Хидратация за здраве”, която консултира Британската държавна служба по здравеопазване в лобиране за интересите на крупния капитал. В числото на лобистите тя добави също и лекарите.
Според Маккартни „Хидратация за здраве” била създадена от хранителната компания „Данон”, която се опитва да отвоюва място на пазара на напитки за своя продукт „Евиан” – известната и у нас скъпоструваща минерална вода, чиято реклама твърди, че е „директно от френските Алпи”.
А колко вода всъщност трябва да пием?
Твърдението, че хората пият недостатъчно вода, а увеличеното потребление подобрява концентрацията, умствените способности и смъкването на килограми при пълните деца, така и не бяха потвърдени от клинични изследвания.
Ако не 8 чаши дневно, тогава колко?
До днес няма отговор на този колкото простичък, толкова и важен въпрос. При това често възниква главоблъсканицата трябва ли да изчисляваме и течностите, приети с храната, или само питейната вода. Влизат ли в понятието „осем чаши” чаят и соковете?

Норми, норми... от Русия до Щатите

Научно - медицинските институти на големите страни имат свои формули за такива случаи. Ако Британската служба по здравеопазване съветва да се откажем от схемата „8 чаши по 8 унции”, то американските им колеги разработили собствени норми.
През 2005 година бяха обнародвани нови препоръки на Съвета по хранителни продукти и хранене. В една от клаузите се казва, че нивото на потребление на вода за мъжете от 19 до 30 години е 3,7 литра. Жените на същата възраст трябва да пият по 2,7 литра дневно. Тези цифри се отнасят до общия обем вода, приемана и с храната, и с напитките. При това мъжът е длъжен да получава от продуктите по 0,7 литра, а жената 0,5 литра.
Американските учени съветват да се увеличи употребата на плодове и зеленчуци, които са почти 90% вода. Те отбелязват, че дефицитът на вода само в 2% от телесната маса, може да доведе до съществена загуба на работоспособност и влошаване на мисловната активност.
Друга е гледната точка на руската медицина. Най-много вода трябва да пият децата, препоръчват руските експерти. Едногодишното дете трябва да пие дневно по 800 мл на килограм тегло. А ученикът до 14 години трябва да изпива по 2,8 литра, смята Русина Михайлова, завеждащ Лабораторията по питейно водоснабдяване при Научния институт по екология на човека в Русия.
Учените доказали, че в 1 литър питейна вода трябва да има не по-малко от 30 мг калций и 10 мг магнезий. В противен случай се нарушава водно - солевия баланс. Доказано е също, че прекомерната употреба на вода може да доведе до нарушение на електролитния баланс в организма и дори до смърт.
През ноември 2008 година това причинило смъртта на 40 годишната Жаклин Хансън, припомнят учените. Тя изпила 4 литра вода в продължение на 2 часа и умряла от оток в главния мозък. Виновна в случая била диетата Lighter-Life, която препоръчва по 4 литра вода дневно.

Кой препоръчва точно 8 чаши дневно?

Този мит е битувал цели 57 години, докато през 2002 година професорът физиолог от Дортмундското училище по медицина Хайнц Валтин не го опровергал. Както и Маргарет Маккартни, той не открил никакви научни доказателства за това, че сме длъжни да изпиваме по 8 чаши от по 8 унции дневно. Валтин проучил препоръките на Съвета по хранителни продукти и хранене в Щатите от 1945 година, според които дневно трябва да изпиваме „1 мл вода на всяка калория храна” при средно денонощен калораж 1900 ккал. Което значи, че човек е длъжен да изпива 1900 мл вода дневно, тоест 64 унции. И ако разделите това число на обема на стандартната американска чаша, се получават 8 чаши по 8 унции.
При препечатване на материала бил изпуснат обаче много важен детайл. И това е, че „голяма част от водата хората приемат чрез храната”.

Каква в крайна сметка е нормата?!

Световната организация по здравеопазване към ООН въвела обща формула по употреба на вода за хората от цял свят. В препоръчителния отчет на конференцията през 2002 година се казва, че възрастният здрав човек се нуждае от 30 мл течност денонощно на всеки килограм от теглото му. За слабите хора съществува друга формула – 100 мл на кг за първите 10 кг тегло, 50 мл за следващите 10 кг и 15 мл на килограм за останалото тегло.
В действителност е проблематично да се пресмята необходимото количество вода. Денонощната потребност от нея се определя от множество фактори, като температурата и влажността на околната среда, характерът на работата, количеството и съставът на храната, индивидуалните особености на всеки човешки организъм.
Да се пресметне всичко това с една формула, е невъзможно. Затова днес лекарите се обединяват около мнението, че трябва да пиете толкова, колкото ви се пие. Това правило работи в 99% от случаите. Изключение правят само случаите, когато боледувате от специфични заболявания, нарушаващи чувството за жажда, уточняват лекарите.