Над 10 научни изследвания, потвърждаващи ползата от умереното пиене на алкохол за смъкване на риска от сърдечно-съдови заболявания, са публикувани в последните години.

Само италианските учени обаче, провели подробно проучване за влиянието на алкохола върху риска от най-разпространените сърдечно-съдови заболявания. Оказало се, че е грешно да се спори за това, че дори и „свръхумерената“ употреба на алкохол защитава от всички сърдечни заболявания без изключение.  Дори и дозата алкохол, при която се наблюдава положителен ефект, трябва да е минимална.

Учените от Средиземноморския неврологичен институт Невромед в Италия провели анализ на информацията за здравословното състояние на 23 хиляди възрастни италианци. В продължение на осем години в тази група били регистрирани 943 случая на сърдечна недостатъчност и 544 случая на предсърдно мъждене. Учените разполагали с подробни данни и за начина на живот и хранене за всеки от участниците.

Сравнението на употребения алкохол от участниците и заболеваемостта на сърдечно-съдовата им система показало, че умереното пиене – от 1 до 4 дози алкохол дневно, по никакъв начин не е свързано с риска от развитие на предсърдно мъждене.

От друга страна такава употреба на алкохол до известна степен е свързана с намален риск от развитие и на сърдечна недостатъчност. Най-ярко изразена връзка се наблюдавала само при дневна доза алкохол със спиртно съдържание не повече от 20 г.

В това изследване учените приели условно за една доза алкохол 360 мл светла бира, 150 г сухо вино или 45 мл уиски, водка или друго силно питие.

Резултатите от изследването им са публикувани в онлайн изданието JACC: Heart Failure.