Близо 40% от жените и мъжете имат редица хронични заболявания, които се обострят през лятото, съобщи Федералният изследователски и клиничен център на FMBA в Русия.

Причините за това са в повишената слънчева активност, внезапните промени във времето, промените в атмосферното налягане и високите температури на въздуха. Тези фактори влияят върху работата на сърдечно-съдовата, нервната, ендокринната система, кожата и бъбреците.

Повишаването на температурата на въздуха влияе отрицателно върху работата на сърцето и кръвоносните съдове. Поради загубата на течност кръвта се сгъстява, става по-малко наситена с кислород, което може да провокира хипертония, инфаркт или инсулт.

Активното излагане на ултравиолетова радиация е причина за обостряне на автоимунни заболявания като множествена склероза, лупус еритематозус, ревматоиден артрит. Освен това е научно доказано, че рискът от излизане на камъни в бъбреците е правопропорционален на повишаването на температурата на въздуха.

През лятото бе обострят и много кожни заболявания, като розацея и екзема. Причината е отслабването на защитните функции на организма и потискането на имунитета поради топлината.

При високи температури на въздуха и висока влажност обемът на вредните изпарения от различни повърхности се увеличава.

За да се сведе до минимум рискът от обостряне на хроничните заболявания и да се избегне появата на нови, е необходимо редовно да се подлагате на планови прегледи - да посещавате общопрактикуващ лекар, както и специалисти от тесен профил, които ще насочат пациента към необходимите диагностични прегледи ( ултразвук, КТ, ЯМР и др.) и други необходими изследвания.