Най-доброто другарче на детето ви е обсипано с петна, а половината му съученици са върнати вкъщи със симптоми на грип. Трябва ли да ви тревожи това? И какво да направите?
Този своеобразен гид на детските заболявания ще ви помогне да се ориентирате кои от тях са заразни и кои не. И ще ви препоръча също как за запазите здравето на детето си.
Простуда и грип - заразни са.
Вирусите се разпространяват по въздушно-капков път във въздуха, когато болният кашля, киха или крещи. Децата могат да се заразят и при контакт – докосвайки се лице в лице, особено по устата или по очите.
Симптомите на простудата – в това число болките в гърлото, кашлицата, кихането и умората, могат да продължат от няколко дни до няколко седмици.
Много от лекарите твърдят, че ваксината против грип е най-добрият начин да предпазите детето си. Но може да намалите риска от тези зарази и като научите детето си да мие ръцете си със сапун и да спазва останалите хигиенни правила.
Отит (ушна инфекция) – не е заразен.
Въпреки че отитът може да предизвика болка, треска, а понякога и проблеми със слуха, той не представлява опасност за околните.
Атопичен дерматит (екзема) – незаразен.
Това е алергично заболяване, което поразява едно на десет бебета и деца. Атопичният дерматит може да започне от първия ден на раждането като сърбящ обрив по лицето, лактите и коленете. Причината за него обаче не е инфекция, а се крие в гените и факторите от обкръжаващата среда.
Инфекциозен еритем – заразен.
Това също е кожно заболяване, което за разлика от екземата се предава от човек на човек. Инфекциозният еритем влиза в топ най-разпространените  детски заболявания и дори често го наричат „петата болест”: като една от шестте заразни болести, съпровождана от обриви.
Парвовирус B19, който е възбудител на инфекцията, се предава чрез слюнката и влагата.
Най-добрата защита за детето е да избягва контакти с връстници, които кихат или кашлят. Честото миене на ръцете също ще го защити от заразяване.