Как чаят може да понижи кръвното налягане

Съединения от зеления и черния чай активират протеини на йонни канали в стените на кръвоносните съдове, което води до тяхното отпускане, откриха специалисти от Калифорнийския университет и Университета в Копенхаген. По този начин чаят всъщност може да понижи кръвното налягане.

Вниманието на учените било привлечено от две флавоноидни съединения от типа катехин - епикатехин галат и епигалокатехин-3-галат. Те активират специфичен тип протеин от йонни канали, наречен KCNQ5, който позволява на калиевите йони да дифузират от клетките на стените на кръвоносните съдове, намалявайки клетъчната възбудимост. Тези съединения могат да бъдат намерени в растението Camellia sinensis, от чиито листа се прави чай.

Изследванията показват, че KCNQ5 се намира в гладката мускулатура, покриваща кръвоносните съдове, и активирането му от чайните катехини стимулира разширяването на кръвоносните съдове и съответно понижава кръвното налягане.

В хода на научната работа учените са установили, че определени катехини се свързват с основата на сензора за напрежение на йонния канал KCNQ5. Той позволява на канала да се отвори в отговор на клетъчна възбуда.

В допълнение към съдовите стени, KCNQ5 се експресира в различни части на мозъка. Там той отговаря за регулирането на електрическата активност и предаването на сигнали между невроните.

Нарушението в KCNQ5 заплашва с епилептични припадъци, енцефалопатия и увреждания в развитието. Известно е, че катехините преминават защитната кръвно-мозъчна бариера в мозъка. Това позволява тези съединения да се използват за създаване на уникални лекарства.

Доказано е, че загряването на зеления чай до 35 градуса по Целзий променя химичния му състав, засилвайки активирането на KCNQ5. Но крайната температура на напитката не влияе на нищо, тъй като в тялото тя все пак се загрява до над 36 градуса, поясняват учените.