Въпреки датите в календара, времето навън вече е пролетно и това никак не е безопасно за организма ни. В края на зимата и началото на пролетта хората се чувстват уморени, енергията намалява, появявя се слабост. Как по-лесно да преодолеем тези проблеми и възвърнем тонуса в организма, съветват наши експерти.

Повече слънчева светлина

През зимните месеци, поради липса на светлина, тялото произвежда повече хормон на съня мелатонин, отколкото през лятото. Използвайте всяка възможност за абсорбиране на дневна светлина, защото тя пречи на производството на мелатонин. Разхождайте се в обедно време, а през почивните дни ходете в парка или планината.

Свежият въздух доставя кислород на клетките и това зарежда с енергия. Добре ще ви подейства и „кислородният душ“ на прозореца - отворете го широко, вдишайте и издишайте дълбоко поне пет пъти.

Движение

Използвайте всички възможности за активност, това стимулира притока на кръв към тялото и мозъка и ви държи бодри. Подходящи са също фитнесът и домашната йога.

Съобразете диетата си

Правило номер едно в този сезон е да ядете в по-малки количества, защото пълният стомах води до сънливост. Наблегнете на салатите, зеленчуците и протеиновите храни. Леката диета осигурява хранителни вещества и енергия без да налага продължително храносмилане.

Витамините от група В (пълнозърнест хляб, морска риба, зелени зеленчуци) укрепват нервите, а витамин С (намира се в горски и цитрусовите плодове и в червения пипер) поддържа имунната система през този период. Трябва дневно да пиете и по 1,5-2 литра вода или неподсладен чай (хибискус, лайка, копър и др.).

Социален живот

Не се затваряйте вкъщи и не се излежавайте продължително? Колкото и парадоксално да е, това увеличава умората. Използвайте всяка възможност за срещи с приятели извън дома.

Ако умората е твърде голяма, може да си позволите кратък дневен сън, но не повече от 20 минути. В противен случай ще „изпаднете“ в сънливост, ще се появи виене на свят, умората ще се удвои.