Ето че най-после зимата показа истинското си лице – ниски температури, сняг, поледици. И колкото и да се радваме на снежната белота, не смеем да излизаме навън без сериозен повод.
Студът е истинско изпитание за човешкия организъм. За да не пострадате от ниските температури, трябва да обърнете внимание и на храната. Наколко прости правила ще ви помогнат да поддържате тялото си в кондиция.

Забравете гладуването,

съветват лекарите. Забравете и за диетите и помислете за здравето си. Трябва да знаете, че различните храни оказват различен термален ефект върху организма. Най-добре е сгряват белтъчните храни като рибата, месото, млякото, както и сложните въглехидрати като хляба и зърнените храни.
Затова преди излизане навън трябва добре да се подкрепите, а на тръгване изпийте и чаша чай с мляко. Със същата напитка може да се сгреете след прибиране в къщи.

Не отваряйте уста,
 
когато сте навън на студено. Възрастните хора постоянно наставляват децата, а самите те рядко спазват това правило. Не разговаряйте дълго на студа. Не се опитвайте и да тичате. Това е лесен начин да се простудите.

Пазете се от стрес.

В състояние на повишена нервна възбуда хората по-лесно премръзват. Ето защо в студа помагат храни, които изработват ендорфин. Като черния шоколад, бананите и  сладкият чай например.

Намалете мазнините.

Голямата употреба на мазнини не се препоръчва, когато е студено. Нормалтата дневна доза е не повече от две чайни лъжички растително масло. Не прекалявайте и със сметаната, от нея може да ползвате до 20 грама дневно, ако сте под 30 години и по 10 грама, ако сте над трийсетте.

Сирената са много добра храна

за студените дни. Ако не сте се отказали от зеленчуците, по-добре ги приготвяйте на пара или задушени.

Забравете за алкохола,

когато температурите навън са под нулата. Той не е питието, което ще ви сгрее. Алкохолните напитки създават само лъжливо чувство за топлина. А всъщност пиенето на спиртни напитки е сериозна заплаха за преохлаждане на организма или лесен път към измръзване.