Много е важно да вдишвате през носа и да издишвате през устата, само с този режим на дишане можете да помогнете на тялото да се бори с вирусната инфекция.

Това обяснява в статия в списанието The Conversation известият американски професор по молекулярна и медицинска фармакология Луис Игнароро от Калифорнийския университе в Лос Анджелис.

През 1998 г. Игнаро, заедно с други двама фармаколози, става носител на Нобелова награда по физиология или медицина. Игнаро и неговите колеги откриха за пръв път решаващата роля на азотния оксид за поддържането на здрава сърдечно-съдова система.

Молекулите на това вещество се произвеждат от ендотелни клетки - вътрешната повърхност на кръвоносните и лимфните съдове, както и сърдечните кухини. В допълнение към тази функция азотният оксид явно има антивирусен ефект.

Изследване от 2004 г. показва, че по време на огнище на SARS, причинено от вируса SARS-CoV, тясно свързано с новия коронавирус на SARS CoV-2, молекулите на азотния оксид значително инхибират възпроизводството на вируси, блокирайки производството на вирусни протеини и РНК.

Азотният оксид се произвежда и в носната кухина, така че по време на дишането през носа молекулите на това вещество се доставят директно в белите дробове, където помагат в борбата с инфекцията и усилват кръвообращението и обмена на газове.

В момента се провеждат няколко клинични проучвания за оценка на ефекта от вдишване на азотен оксид при пациенти с тежка COVID-19. Но докато чакаме резултатите от тези проучвания, както и разработването на ваксина от COVID-19, трябва да се опитаме да дишаме правилно, така че колкото е възможно повече азотен оксид да навлезе в белите ни дробове. Следователно, не забравяйте да вдишате през носа и да издишате през устата, съветват специалистите.