Маски за лице, които убиват новия коронавирус за минути, изобретиха канадски учени, съобщава Дойче веле. От Университета в Торонто потвърждават, че маската неутрализира 99% от коронавирусите

Знаем, че новият коронавирус се предава предимно по въздуха - чрез капчици и аерозолни частици, които се отделят при кашляне, кихане и говорене. Това налага носенето на предпазна маска за лице не само в здравните заведения, а и в магазините, в градския транспорт и на местата, където има струпване на повече хора.

Изобретените от канадските учени маски обаче, не само предпазват от предаване на заразата, но могат и да неутрализират вируса, посочват и други германски медии.

Sars-CoV-2 бива неутрализиран веднага, щом докосне повърхността на предпазната маска, уверяват създателите от канадската фирма I3 Biomedical. Учените от Университета в Торонто потвърдили, че повърхността на маската Triomed Active убива над 99% от коронавирусите, което е благословия за здравните работници.

Експерти от Хонконг припомнят, че коронавирусът се задържа до седем дни на повърхността на обикновените хирургически маски.

Германски учени от Техническия университет в Аахен заедно с колегите си от Свободния университет в Берлин също са изобретили маска за лице, която убива вирусите. Те използвали текстилни материали на швейцарската фирма Livinguard. Уве Рьослев от Свободния университет в Берлин обяснявя, че маските им могат да убият дори 99,9% от вирусите, докоснали се до повърхността им, тъй като материалите, от които са изработени, деактивират вирусите.

Маските Livinguard на немските учени са изработени на метална основа са абсолютно безвредни за кожата и белите дробове, обясняват учените. Могат да бъдат носени до 200 пъти, уверяват те.

Неутрализирането се дължи на силния положителен заряд по повърхността на маските. Когато вирусите със своята отрицателно заредена обвивка докоснат маската, те се залепват и малко по-късно се разграждат. Разрушените обвивки на вирусните частици губят свойствата си, падат от маската или могат да бъдат отстранени с вода, обясняват учените.

Израелската фирма Argaman Technologies също произвежда подобни маски. Компанията залага на елемента мед, който придава на текстилния материал положителен заряд. Учените обещават тези маски скоро да се появят на пазара. Докато немската фирма все още не е провела изследвания с коронавируса.