Димът от пожарите, обгръщащи света, напомня за опасностите от изменението на климата. Но мъглата не просто боде очите и затруднява дишането, тя представлява пряка заплаха за здравето, казват експерти. Доказано е, че димът от горски пожари увеличава риска от инфаркти и инсулти, както и от белодробни заболявания като астма.

През последните няколко години научихме, че сърдечно-съдовите заболявания могат да се влошат от дима от горски пожари, каза д-р Джон Балмес, говорител на Американската белодробна асоциация. Хората с коронарна артериална болест или мозъчно-съдови проблеми могат да имат обостряния на инфаркти и инсулти.

Големите горски пожари изпълват въздуха с малки частици, които пътуват дълбоко в белите дробове, причинявайки широк спектър от респираторни заболявания, казва Балмес. Пожарите също създават замърсяване с озоновия смог, което натоварва сърцето и белите дробове.

Освен това димът от горски пожари може да съдържа допълнителни замърсители като химикали, тежки метали и вредни токсини, казва Питър Де Карло, доцент по околна среда в университета Джон Хопкинс.

Горските пожари със замърсяване на въздуха са пряко свързани с изменението на климата, категоричен е Де Карло.