Новите зъби при акулите и другите риби израстват нееднократно през живота им. Докато при човека смяната на зъбите става само веднъж в живота – в детството.

Британски учени от университета Шефилд открили, че гените, отговарящи за растежа на нови зъби при акулите, съществуват и в човешкия организъм. Което ще рече, че нашите зъби също могат да се сменят многократно, съобщава The Daily Mail.

Изследователите проучили зъбите на ембрионите при котешките акули и открили гените, участващи при формирането на зъбите. Те се намирали в зъбната плака, която отговаря за развитието и регенерацията на зъбите. Същите гени присъстват и при човека от времената, когато хората и акулите са имали общ прародител. След смяната на млечните зъби с постоянни обаче, въпросните гени обикновено се дезактивират.

С израстването на зъбите се оказали свързани около 400 гена. Вероятно специалистите са успели да повишат активността на тези гени за регенерация на зъбите при човека. За по-нататъшни им изследвания обаче, ще е необходимо още много време.

 Рядко при хората израстват допълнителни зъби. В медицината е известен например случай за 11-годишно момиче с 81 зъба.