Почти две трети от мутациите, предизвикващи рак, са свързани с грешки в копирането на ДНК, установили американски специалисти от Johns Hopkins Kimmel Cancer Centre. При това ракът може да се развие дори в идеални условия, подчертава генетикът Бърт Вогелщайн.

Изводите са обнародвани след разшифровка на гените и изследвания на рака в 69 страни. На Вогелщайн помагал математикът Кристиан Томазети, с който доказали, че произволните грешки в ДНК играят много по-важна роля в развитието на рака, отколкото досега се е смятало. В проучването били взети данни за 32 различни типа рак. Оказало се, че 66% от мутациите в раковите тумори били предизвикани от грешки в копирането. А само 29% били предизвикани от начина на живот и фактори на околната среда. Други 5% се дължали на наследствеността.

Всеки път, когато става репликация на ДНК, се допускат няколко грешки – мутации. Днес болшинството от тези мутации не нанасят никаква вреда – те се намират в гените, нямащи отношение към рака. Това е обичайна ситуация, която можем да наречем мутация. В организма обаче съществува система за коригиране на тези грешки, която тя не винаги работи идеално.

Произволните грешки възникват всеки път, когато клетката се дели и копира ДНК в две нови клетки. И почти нито една от тези мутации не е възможно да се предотврати. Изследването вече е предизвикало въпроси при онколозите, твърдящи, че болшинството онкозаболявания са предизвикани от неправилния начин на живот, околната среда или наследствеността.