Използването на маски не спира разпространението на коронавируса и учените имат обяснение защо това се случва. Аргументите им са публикувани от Daily Mail.

Според Пол Дигард, вирусолог от Университета в Единбург, разпространението на коронавируса се улеснява от течни частици, които са във въздуха, когато заразените хора кашлят и кихат.

Ако движението на микрочастиците на коронавируса се извършва на по-големи капчици, маската може да бъде ефективно средство за защита, улавящо влагата с вируса, обяснява ученият. Но ако капчиците са микроскопични, маската може да не им попречи да проникват в дихателните пътища.

Частиците на COVID-19 са твърде малки, за да ги спре маската, обяснява Дигард.

Освен това в разпространението на коронавирус участват не само капки влага. Насоките, публикувани от СЗО, казват, че вирусите могат да се предават и чрез въздушен лек дим и прахови частици. Експертите на организацията отбелязват, че „те остават дълго време в стаята, където е имало заразен човек“.

Друг учен, представляващ Лондонското училище по хигиена и тропическа медицина, професор Джими Уитуърт, смята, че е невъзможно точно да се определи ефективността на носенето на маски, тъй като на практика хората ги носят по различен начин. Самият Уитуърт е склонен да вярва, че използването на маски е необходимо, но също така подчертава значението на правилното им носене, със задължителното покриване на устата и носа.

Освен това, според изследванията, маските насърчават хората да практикуват социалното дистанциране по-отблизо. Което от своя страна също носи заплаха.