Електронните цигари представляват опасност за мъжкото сърце, но не и за женското. Това заключение направиха американски учени от Университета в Охайо.

Първото в света проучване за дългосрочните ефекти на електронните цигари шокира собствените си автори, които не са очаквали подобни открития. Учените тествали как младите мишки реагират на аерозолни частици от електронни цигари. Оказало се, че вейпингът има значителен негативен ефект върху сърдечно-съдовата система на младите мъжки мишки, но не и на женските.

Авторите на изследването подчертават, че е било необходимо то да се проведе, тъй като учените все още не разполагат с достатъчно информация за ефектите на електронните цигари върху младите хора. Особено по отношение на дългосрочните ефекти, тъй като самият вейпинг присъства в живота ни от началото на 2000-та година. Досега учените не са имали време да видят какво се случва с феновете на електронните цигари след няколко десетилетия.

Естествено, не е етично да се включват тийнейджъри в подобни изследвания. В него участвали мишки с еквивалент на човешка възраст от 12 години, тоест началото на юношеството. Те са били изложени на комбинация от пропилей гликол и растителен глицерин, както и на никотин. Здравето на мишките било наблюдавано до 30-годишна възраст според човешкия календар.

Резултатите показали, че мъжете са имали намаление на сърдечната функция през този период, но вейпингът не е причинил такива последици при жените. Това отчасти се дължи на факта, че жените имат повече от един специфичен ензим, който разгражда никотина. Все пак учените били шокирани от нивото на защита, което жените притежават. Теорията е, че тъй като ензимът разгражда никотина толкова бързо, той не остава в кръвообращението достатъчно дълго, за да причини увреждане на сърцето.