Бездействието и заседналият начин на живот са свързани с развитието на редица заболявания, включително сърдечно-съдови заболявания, както и диабет тип 2. Шведски изследователи от Каролинския институт заявяват, че честото ставане от стола и практикуването на осъществими упражнения през деня повишават защитата срещу появата на тези опасни заболявания.

В проучването някои от участниците (възрастни заседнали хора със затлъстяване) се издигали от стола при сигнала, даван им в домовете им на всеки половин час. През време след ставане те се движели и правели прости упражнения, които не изисквали сериозни физически натоварвания. Техните резултати били сравнени три седмици по-късно с резултатите от тези на хора, които не се раздвижвали по този начин.

Оказало се, че ставането от стола и умерената физическа активност са свързани с подобряване на няколко параметъра на тялото.

Упражнения с продължителност 3 минути, изпълнявани на всеки половин час, намаляват нивото на лошия холестерол, нормализират кръвната захар и подобряват кръвообращението, коментират авторите на работата.

Според тях тази мобилност през деня повишава защитата срещу развитие на диабет тип 2, както и други заболявания, които е вероятно да възникнат при заседнал начин на живот. Изводите на учените са публикувани от American Journal of Physiology-Endocrinology and Metabolism.