Пролетта, когато организмът ни се е изтощил, посягаме отново към тях. Знаем ли обаче, всичко за витамините?
Много лекари препоръчват също витаминно-минерални комплекси. Само че малцина от тях ни предупреждават, че понякога вредата от синтетичните витамини може да е по-голяма и от ползата от тях.
Последните изследвания обаче показват, че всички необходими питателни вещества човек може да получи от естествените храни. Стига да се храни правилно.
Какво означава това? Сега ще научите.

Каква е разликата между витамините и минералите?

Витамините са необходими за растежа, храносмилането и нервната система.
Минералите поддържат клетъчната структура и помагат за укрепване на костите, те регулират и важните процеси в организма.
Калцият например отговаря за здравината на костите и помага за съсирването на кръвта. Желязото играе важна роля в снабдяването на кръвта с кислород, който с помощта на хемоглобина достига до тъканите и органите.
Желязото е важно за жените по време на менструация. Препоръчителната дневна норма (преди менопауза) е 18 мг в денонощие. Мъжете се нуждаят само от 8 мг. А на бременните се препоръчва 27 мг в денонощие.

Може ли витамин С да защити от простуда?

Не. Редица изследвания от последните години опровергават дългогодишната заблуда, че мега дози витамин С помагат да се предпазим от простуда. Витамин С може да помогне само на организма ни да се справи по-бързо с появилите се вече симптоми.
Но напълно могат да ги отстранят само лекарствата.

Какви витамини и минерали предпазват от възрастова загуба от зрение?

Хранителните вещества като каротеноидите зеаксантин и лутеин, които се съдържат в плодовете и зеленчуците, цинкът, както и витамините С и Е помагат да се намали риска от развитие на възрастова макулярна дегенерация. А това основната причина за загуба на зрението при хора, по-възрастни от 65 години.
Не е задължително обаче да приемате специалният витаминов комплекс, тъй като богатата на плодове и зеленчуци храна може да ви даде всичко необходимо.
Само ако лекарят е диагностицирал повишен риск от макулярна дегенерация, може да препоръча добавки, както и да ви помоли да промените начина си на живот, отказвайки се от пушенето например.

Витамин B12 повишава енергията.

Не е вярно. Приемайки достатъчно количество витамин В12, разбира се е важно. Недостигът му в организма може да доведе до анемия, но симптомите на дефицит от В12 обикновено не са свързани с чувството на слабост и умора (загуба на паметта, дезориентация, бодежи в крайниците).
Това, че допълнителното приемане на витамина ще ви направи супер спортист или да ви даде повече енергия, не е доказано. Достатъчно е да спазвате адекватна диета, която включва риба, месо и млечни продукти, богати на В12 в неговия естествен вид.

Какви витамини и минерали заздравяват костите?

Веднага ще отговорите: калций и витамин D. Но не само те. В този списък влизат още витамин К, магнезий и калий.
Най-добре е обаче, ако се стараете да ги получавате от продуктите (месо, семки, ядки, пшеничени трици, броколи, грах, цветно зеле, магданоз, пшеничени кълнове).
И само ако имате повишен риск от хрупкавост на костите или остеопороза, лекарят може да ви препоръча да пиете добавки от калций и витамин D.
 
Цветът на урината може да покаже дали получавате достатъчно витамини.

Няма такова нещо. Някои водоразтворими витамини, в това число и витамините С и от група В, са способни да придават на урината ярко оранжев цвят и дори жълто-зелен оттенък. Това означава само, че вие приемате повече от необходимото количество витамини и вашите бъбреци работят в усилен режим, за да се избавят от тях.
Но повечето витамини не се „държат” по този начин, затова е много важно да спазвате дозировката, предписана от специалиста.

Лекарят може да ви предпише витамини или минерални добавки, ако:

Сте бременни или кърмите;
Спазвате вегетарианска диета и не ядете храни от животински произход;
Приемате лекарства или имате някои заболявания, като възпаление на червата или наскоро сте прекарали операция.

Щом има витамини и добавки в натуралните продукти, високите дози от синтетични аналози не са опасни?

Не е така. Добавките могат да са полезни за осигуряването на всички необходими питателни вещества, но много витамини и минерали в големи дози са токсични!
Излишъкът на витамин А например може да предизвика гадене, повръщане, увреждане на черния дроб.
Високите дози витамин D могат да причинят слабост и проблеми със сърдечния ритъм.
Доколкото организмът ни има свойство да натрупва мастно разтворими витамини А, D, Е и К, както и желязо, неограниченото им използване като добавки може да доведе до натрупване в органите и тъканите, а след това да увреди черния дроб и бъбреците.

Витамин С се съдържа само в цитрусовите.

Не. Ако имате алергия към цитрусовите плодове, пробвайте да замените портокаловия сок с червени чушки. Бонусът е един и същ.

Добавките с антиоксиданти предпазват от рак.

Ще ни се да вярваме, но не е така. Учените продължават да проучват дали е възможно антиоксидантите да предпазват от генетични увреждания, провокиращи появата на злокачествени клетки.
Но няма никакви доказателства за това, че приемът на антиоксиданти в добавките намалява риска от ракови заболявания. Някои изследвания дори показват, че антиоксидантите понякога са несъвместими с лекарствената терапия, намалявайки нейния ефект.

Мултивитамините са важни за получаване на всички жизнено необходими хранителни вещества.

Тази заблуда съществува от времето на нобеловия лауреат Лайнъс Полинг, смятан за баща на витаминологията.
Последните изследвания обаче показали, че няма никакви предимства в приемането на поливитамини от здравите хора.
Тези, които са приемали поливитамини дълги години, въобще не са могли да се похвалят с безупречно здраве и дълголетие в сравнение с останалите, които не са употребявали никакви витамини и комплекси или са пиели от тях само по определен повод.
С точност може да се каже само едно: най-добрият източник на витамини и минерали са храните, а не таблетките!

Защо фолиевата киселина е полезна за бременните?

Често изпитваме дефицит на фолиева киселина или витамин В9, но дори и не подозираме за това. Особено опасен е недостигът на витамин В9 за бременните жени и децата. Този витамин играе важна роля при формиране на невралната тръба на плода и предпазва от тежки вродени пороци при бебето, като хидроцефалия, задържане на умственото развитие и др.
Ако година преди бременността жената пие редовно фолиева киселина, шансовете от преждевременно раждане намаляват двойно.

Калият помага за нормалното кръвно налягане.

Вярно е. Този минерал подпомага работата на сърцето, намалява риска от инсулт и заболявания на бъбреците.
Множество продукти, като плодовете и зеленчуците, млякото, месото и пълнозърнените храни съдържат калий. Затова рядко изпитваме дефицит от минерала и не се нуждаем от специални добавки.
Стига само да спазваме принципите на здравословно хранене.