Защо човек с диабет тип 2 е уязвим за инфекции? Учените обясняват, че високата кръвна захар, присъща на това заболяване, може да повлияе отрицателно на имунната система на организма: тя пречи на способността на белите кръвни клетки да навлязат в засегнатата област, да останат в нея и да унищожат враждебните микроорганизми. В допълнение, високата кръвна захар влошава състоянието на кръвоносните съдове и кръвоснабдяването на тъканите, което допълнително намалява способността на организма да се бори с инфекциите и да лекува рани.

Когато кръвта е „захаросана“, това затруднява движението на белите кръвни клетки през кръвния поток, нарушавайки способността на организма да се бори с инфекциите. Чрез подкопаване на имунната система по този начин, диабетът прави човека по-податлив на патогени и го излага на повтарящи се инфекции, обясняват лекарите в Express Health.

Медиците посочват четири такива инфекции, които се обострят от високата кръвна захар:

Вагинални;

гъбични инфекции;

инфекции на пикочния мехур или пикочните пътища (ИПП);

кожни.

Априори е по-трудно за организма с диабет тип 2 да се бори с инфекцията. В допълнение, бъбреците често се увреждат при диабетици и всичко това влошава предразположението към ИПП, което прави заболяването по-тежко. Жените са особено уязвими.

Повишената кръвна захар излага човек на риск от диабетна дермопатия, липоидна диабетна некробиоза и еруптивна ксантоматоза. Кожните инфекции често са първият ясен признак на диабет.

Не е тайна, че гъбичките се хранят със захар и следователно, ако диабет тип 2 е лошо контролиран и нивата на кръвната захар са много високи, инфекцията с гъбички може да пламне. Често такъв свръхрастеж на гъбички се проявява като млечница, когато рецидивите при някои хора могат да разкрият наличието на диабет.