Редактирането на ДНК на човешките ембриони ще бъде приемливо във Великобритания, ако се прави в интерес на бебето, се казва в доклад на Британския съвет по биоетика. Авторите на доклада не призовават за незабавна промяна в закона, но настоятелно препоръчват изследване на резултатите и ефективността на такъв подход, изучаване на влиянието му върху обществото и стимулират обсъждането на последствията.

През последните години се появиха няколко технологии за изменение на геномите на живите организми, в това число и на неродените ембриони. Най-известната подобната технология е CRISPR/Cas9, която се основава на системата на защита, която бактериите използват срещу вируси. Потенциално с помощта на такива методи може да се излекува ембрион от наследствено заболяване, ако го е предизвикал генетичен ефект, известен на лекарите.

Учените продължават да спорят за безопасността на такива технологии и възможните странични ефекти. В обществото се спори най-вече за това доколко намесата в ранното развитие на организмите е приемливо от етична гледна точка и до какви граници може да стигне тя.

Смятаме, че само по себе си редактирането на генома не е морално недопустимо и няма причини да се отказваме от това, казва ръководителят на екипа Карън Ен от Бирмингамския университет. Наследствените изменения може да въведат в гена на зародишните клетки само с една цел – да направят живота на бъдещия човек по-добър. Такова вмешателство може да е етично приемливо само в случай, ако то съответства на принципите на социалната справедливост и солидарност, коментират авторите. Те смятат, че подобни методи си струва да бъдат използвани само, ако безопасността им е доказана и не бива да се прилагат за влошаване на социалното неравенство, както и за дискриминация или стимулиране на разкол в обществото. Наясно сме, че е необходима широка дискусия по темата, казва Лич Скъли от Университета в Нюкасъл.

Докладът на учените предизвикал незабавната критика на хора, които смятат че той разрешава неограниченото използване на наследствени генетични изменения и води към епохата на генетично „облагородените“ и „неравнопоставените“. Един от най-разпространените аргументи на противниците е в това, че вследствие редактирането на генома могат да се появят „деца по поръчка“ с предварително определени генетични характеристики.