В холандския медицински център към Лайденския университет откриха първата в страната банка с донорски фекалии, съобщава Breitbart.com. Материалът от здрави донори е предназначен за лечение с присаждане на фекалии върху пациенти с тежки чревни заболявания, като пристъпи от диария, предизвикани от устойчиви антибиотични щамове на Clostridium difficile.

Рецидивиращата диария е последствие от пиенето на антибиотици срещу други заболявания и честотата на такива случаи в последните години нараства.

През 2013 година като единствен стопроцентно ефективен и безопасен метод за лечение на такъв вид диария бе признат методът на трансплантация на фекалии Fecal Microbiota

Transplantation (FMT). С помощта на ендоскоп в стомашно-чревния тракт на пациента се въвежда разтвор на фекалии, взети от здрав донор. В резултат се извършва „рестартиране“ на микробиома и възстановяване на нормалната чревна флора.

Методът FMT е включен в националните и международни стандартни лечения. Първата в света донорска банка с фекалии OpenBiome е създадена през 2014 година в Щатите.

В банките целият получен донорски материал преминава щателна проверка за възможни заболявания и съответстваща подготовка, включително и замразяване. След това готовите за ползване фекални образци стават достъпни за болниците из цялата страна.

В Лайденския медицински център ще бъде организиран курс за лекари по изпълнение на процедурата по присаждане на фекалии.

Здравите жители на университетския град и околностите са поканени да станат донори, но не се очаква желаещите да са много. Хората засега свързват донорството предимно с даване на кръв, затова е необходимо време, за да може хората да свикнат с фекалотерапията, отбелязва професорът по експериментална бактериология в Лайденския университет Ед Куипър.

C.difficile колонизира 5-15% oт здравите възрастни и 50-60% от болните, подложени на дългосрочно лечение в стационарни заведения и хосписи (водеща причина за вътреболнични гастроинтестинални инфекции. Бактерията обаче може да се установи и при 80% от новородените. C.difficile не е патогенен във всички случаи.

Рискови фактори за възникването на инфекции, причинени от C.difficile, са: възраст над 65 години, често или продължително приемане на антибиотици (водещи до нарушения в нормалната чревна флора), престой в здравни заведения (контакт с безсимптомни носители, възникване на нозокомиална инфекция поради нарушена хигиена, най-често поради нечисти ръце или неизползване на стерилни ръкавици от обслужващия медицински персонал).

Указанията за лечение се базират на тежестта на заболяването, което може да протича като леко до умерено, тежко и критично тежко.