Не, е отговорът на учените. Защото антиоксидантите във вид на хранителни добавки не носят полза, освен в случаите, когато се наблюдават тежки симптоми на техния дефицит, твърдят американски специалисти.

Тъй като в организма ни съществува сложен баланс между антиоксидантите и окисляващите вещества, който играе своята роля за нашия метаболизъм, да се максимализира и повишава сляпо ефективността на антиоксидантите не е най-доброто решение.

Съществува разлика между селективните антиоксиданти, тоест съсредоточените към неутрализация на конкретни радикали, и неспецифичните антиоксиданти, които са по-слабо избирателни при утилизацията на различните видове радикали.

Излишъкът на антиоксиданти в даден орган или тъкани може да навреди на организма, доколкото нарушава естествения енергиен баланс.

Така например повишената доза витамин Е при назначен прием може да промени действието му в съвършено противоположна посока – от антиоксидантно към окислително действие. Проблемът е в това, че високите концентрации витамин Е задвижват също вредна верижна реакция. Изводът е същият, както и при много други случаи – принципът “колкото повече, толкова по-добре” не се отнася до антиоксидантите.