Музикотерапията може да се използва успешно като допълнително средство за лечение на депресия. Свиренето на музикален инструмент или пеенето помагат на хората, намиращи се в сложни жизнени ситуации, неспособни да изразят емоциите си с думи, смятат финландски учени.
Те провели изпитания сред 79 доброволци, страдащи от тежки депресии, които разделили на две групи. Първите получавали традиционна терапия, а с вторите провеждали допълнително 20 сеанса по музикотерапия, по време на които участниците свирили на различни ударни инструменти.
В резултат лекуваните с музикотерапия, независимо от музикалните им способности, демонстрирали по-големи позитивни резултати, отколкото пациентите от първата група.
Изпитанията ни показаха, че музикотерапията като допълнение към стандартната терапия помага на хората да намалят нивото на депресията и тревогата, обяснява проф. Кристиан Голд от университета Ювяскюл. 
Музикотерапията помага на хората да общуват дори в ситуации, когато не са в състояние да подбират думи, за да опишат вътрешните си преживявания пред психолога, твърдят учените.
Музиката може да бъде използвана и от децата, страдащи от аутизъм или хората, болни от Алцхаймер за общуване с външния свят. При това децата и възрастните общуват не вербално, а посредством творчеството, коментират изследователите.